Yanmış Saçlar İçin Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

 

Belki de kadınlar için en kötü kabuslardan biri saçlarının boya sonucu yanmasıdır. Bazen kuaförlerin deneyimsizliği nedeniyle saç yanmaları görülebiliyor. Saç yanmalarının sonunda kadınlar depresyona girebiliyor, saçlarını çok kısa kestiriyor veya koparak dökülen o saçlar ile yoluna devam etmek zorunda kalıyor. Peki yanmış saçlarınızı eski haline getirmenin yolları nelerdir? Yanmış saçlar nasıl bir saç bakım rutini izlemelidir? Yazımızda yanmış saçları daha hızlı hayata döndürebilmek ve size kendinizi daha iyi hissettirebilmek adına çeşitli ipuçlarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Yanmış saçlar için şampuan ve saç kremi önerileri

Yanmış saçların en büyük problemi koparak dökülmesi, lastiklenmesi ve uzadıkça uzamasıdır. Bu gibi durumlarda zaten hassas olan saçlarınıza bir de paraben ve tuz içerikli şampuanlar ile yıkadığınızda saçlarınızın kuru görünümü ekstra olacaktır. Saçlarınızın kuru görünümünü gidermek ve uzun sürede saçlarınızı toparlamak için ilk olarak hayatınızdan içerisinde tuz olan şampuanları çıkartın. Tuzsuz şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Bu tarz şampuanlar saçlarınızdaki kurulukları minimuma indirecektir. Saç kremi kullanımını ise minimum düzeyde tutun. Çünkü halihazırda ekstra yumuşamış ve dokusunu kaybetmiş saçlarınız saç kreminin etkisiyle iyice uzayıp sünerek koparak dökülebilir. Bu yüzden sadece saç uçlarınızı hafif bir şekilde saç kremi yapmanız yeterli olacaktır. Bu süreçte doğal maskelere yönelebilirsiniz. Avokadoyu ezip ayda bir, iki kere saçlarınıza ve saç diplerinize uyguladığınızda saçlarınızın yenilenme sürecini arttırabilirsiniz.

Beslenme düzeni

Yanmış saçları daha bakımlı ve eski haline getirmek için dışarıdan yapabileceğiniz müdahalelerin yanında içerden de beslenmeniz gerekiyor. Özellikle saçların ekstra hızlı uzaması için bol bol su içmeyi, yeşil yapraklı sebzeler tüketmeyi ve B vitamini almayı unutmayın. B vitamini hem cilt hem saç için çok önemlidir. Tırnaklarınız kırılıyor ise saçlarınız yavaş uzuyorsa  B vitaminine mutlaka baktırın. Ayrıca D vitamini de saçların dökülmesinin bir nedenidir. D vitamini eksikliğinizi gidermek için kırmızı et ürünlerini tüketebilirsiniz. Hem içerden hem dışardan saçlarınızı besliyoruz. Peki bu süreçte saçlarınızı nasıl kullanmalısınız. Saçlarınıza asla fön maşa gibi işlemler yapmamalısınız. Bu süreç ne kadar zor olursa olsun dayanmalı sabretmelisiniz. Sonunda güzel saçlara eski saçlarınıza kavuşacaksınız. Bunun için saçlarınızı kuruturken bile kurutma makinesinin ılık tarafını kullanmalı, tararken hassas davranmalı ve asla fön maşa işlemlerini uygulamamalısınız. Bu rutinleri 2-3 ay uyguladığınızda saç dibinizden yeni saçlarınızın çıktığını fark edeceksiniz. Saçlarınızın uçlarını sık sık kestirerek yeni saçların uzamasına imkan tanıyın. Bir süre kısa saçlı dolaşsanızda bu tecrübe sonucu daha uzun saçlara kavuşacağınız günleri bekleyin. Sabredin ve yepyeni saçlarınıza yakında kavuşun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz