Uçuk Tedavisi ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bağışıklık sistemimizin zayıfladığı zamanlarda, iyi beslenemediğimizde, yoğun stres yaşadığımız zamanlarda, uçuk problemi ile karşılaşırız. Uçuk problemi tamamen çözülememiş ve herkesin başına gelen bir problemdir. Öyle ki mevsim geçişlerinde, büyüme hormonunun salgılandığı ergenlik dönemlerinde, yaşlılık dönemlerinde dahi uçuk problemi ile karşı karşıya kalırız. Peki ama uçuktan kurtulmanın yolları nelerdir? Uçuk tedavisi ve bakımı hakkında bilmeniz gereken püf noktaları yazımızda, keyifli okumalar.

Temizliğin önemi

Uçuk tedavisi sırasında cildinizi temiz tutmanız, antibakteriyel ürünler kullanmanız ve uçuğun yayılmasını önlemeniz çok önemlidir. Cilt bakımınızı aksatmadan sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildinizi temizlemeniz, makyajdan uzak durmanız gerekiyor. Özellikle uçuğun olduğu bölgelerde temizliğe ekstra dikkat etmeli, yüzünüzü kurularken havlu kullanmak yerine tek kullanımlık peçete ile kurulamanız önemlidir. Böylece uçuk mikrobunu daha fazla alana yaymamış olacaksınız. Uçuk mikrobunu çevreye dağıtmaktan korkuyorsanız tek kullanımlık peçetelere yönelmelisiniz. Aksi halde uçuk mikrobunu hem ailenin diğer bireylerine bulaştırabilir, hem de yüzünüzün farklı alanlarına bulaştırabilirsiniz.

Antibakteriyel öneriler

Uçuk mikrobunun daha fazla alana yayılmasını engellemek ve daha çabuk kurumasını sağlamak için antibakteriyel bir yağ olan çay ağacı yağından faydalanabilirsiniz. Çay ağacı yağı, akne ve sivilce tedavisi başta olmak üzere birçok cilt problemine iyi gelen, antibakteriyel bir yağdır. Uygulanan bölgeyi dezenfekte eder, bakteri oluşumunu engeller ve bakterilerin çevreye yayılmasını engeller. Bu yüzden çay ağacı yağını uçuk mikrobunun zayıflaması ve bakterilerin üremesinin engellenmesi amacıyla da kullanabilirsiniz. Peki çay ağacı yağını nasıl uygulamalısınız? Uçuğun üzerine direkt olarak çay ağacı yağı uygulamak zararlı olabilir. Uçuğunuzu ekstra olarak kızartabilir, canınızı acıtabilir. Çay ağacı yağı keskin bir yağ olduğundan dolayı su ile karıştırılarak inceltilerek kullanılmalıdır. İnceltilen çay ağacı yağını uygularken bir kulak çubuğu yardımından veya bir pamuk disk yardımında faydalanabilirsiniz. Parmaklarınız ile direkt uygulamak yerine hijyenik olarak tek kullanımlık kulak çubuğu yardımıyla çay ağacı yağını uçuk mikrobunun üzerine uygulayabilirsiniz. Böylece uçuk mikrobu yayılmayacak, daha hızlı kuruyacak ve en önemlisi kurduktan sonra iz kalmayacaktır.

 

Uçuk lekesinden kurtulmak için neler yapılır

Uçuk ile savaştığınız zamanlarda eliniz sıkı sıkı uçuğunuza gidiyor ise kabuklaşan yaraları kopartıyorsanız, uçuğunuz çok daha uzun sürede iyileşecektir. Bunun sonucunda ise uçuğunuz iz bırakacaktır. Uçuğun izinden kurtulmak için mutlaka düzenli olarak nemlendirilmeli ve bölgeyi temiz tutmalısınız. Bunun için cilt tipinize uygun temizleme jellerinden faydalanabilirsiniz. Uçuğunuzu beslememek adına mutlaka uçuğunuz tamamen geçtikten sonra iz almasını engelleyecek kremler kullanmalısınız. Aksi halde bu kremlerin nemlendirme özelliği ile uçuğunuz beslenebilir, geçmekten ziyade daha da büyüyüp belirginleşebilir. Uçuk mikrobu ile savaşırken beslenmenin önemi de yadsınamaz. Özellikle c vitamini başta olmak üzere, birçok vitamin takviyesi, düzenli beslenme, stresten uzak durma ile uçuk sorununu çok daha kısa bir zamanda çözebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin. Bol bol su için. Stresten uzak durun ve düzenli uyuyun. Bu şekilde uçuk mikrobu ile savaşırken bağışıklık sisteminizi güçlendirerek uçuğunuzun çok daha kısa sürede geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz