Sindirim Sistemini Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

 

Mide ve bağırsak faunasının sağlığını korumak sandığınızdan çok daha önemlidir. Çünkü mutlu bir bireyin midesinin rahatsız olmaması bağırsak fonksiyonlarının iyi çalışması çok önemlidir. Midenizden gelen mutluluğu hissetmek adına mutlaka düzenli beslenmeli ve sindirim sistemini hızlandırıcı yiyecekleri haftada en az birkaç gün tüketmelisiniz. Eğer basur sorunu yaşamak istemiyorsanız düzenli olarak katı yiyecek tüketiminden kaçınılmalı ve araya yazımızın devamında bahsedeceğimiz yiyecek ve içecekleride sıkıştırmalısınız. İşte sindirim sistemini hızlandıran yiyecek ve içeceklerden bazıları, keyifli okumalar.

Sirke çeşitleri

Sirke yüzyıllardır kullanılan antiseptik özelliğe sahip hem cilt bakımında saç bakımında hem salatalarda ve yemeklerde kullanılan mucizevi bir içeriktir. Hatta sirke kimi zaman ev temizliğinde bile kullanılabiliyor. Böylesine mucizevi ve her alanda kullanılabilen bir içeceği sofranızdan eksik etmeyin. Sirkeyi direkt olarak içebileceğiniz gibi salatalara ekleyerek lezzet katmasını da sağlayabilirsiniz. Peki sirke ne işe yarıyor? Sirke metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor, mide sorunlarına iyi geliyor, midenizin ekşimesinin önüne geçiyor ve bağırsaklarınızı daha hızlı çalışmasını sağlıyor. İçerdiği doğal fermente mayalar sayesinde bağırsaklarınızdaki faydalı bakterilerin artmasını sağlarken zararlı bakterilerin idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlıyor. Ayrıca sirke iyi bir idrar söktürücüdür. İdrar yolu enfeksiyonundan muzdarip kişiler sirkeyi günlük yaşamlarında beslenme takviyesi olarak alarak faydasını görebilirler.

Zencefil

Zencefilli içecekler içmek ve evde kaynatılan doğal şerbetlerin içerisine bir miktar zencefil eklemek hızla kilo vermenize, yağlarınızı yakmanıza, sindirim sisteminin hızlanmasına ve düzenli tuvalete çıkmanıza yardımcı olur. Yani tüm faydalar bir arada. Zencefili düzenli olarak tüketmek aynı zamanda tansiyonunuzuda dengede tutacaktır. Sindirim sistemi için en faydalı gıdalardan biri olan zencefilin kabuğunu soyduktan sonra rendeleyin. İçeceklerinizi içine karıştırarak aromasından da faydalanabilirsiniz. İçerisinde dolaşım sistemini yakından etkileyecek mide ve bağırsak faunasının sağlığını olumlu anlamda etkileyecek maddeler bulunmaktadır. Ayrıca zencefili gaz sorunu için de kullanabilirsiniz. Metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerin başında elma geliyor. Elma sindirimi kolaylaştırıyor, midenin sağlığını koruyor, uzun süre sizi tok tutmaya da yardımcı oluyor. Elma diyeti sayesinde kilo verenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Günde tüketilen 1 adet elma sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına yardımcı oluyor. Sizde bu gıdaları beslenme rutininize ekleyerek daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz