Selülitle Savaşma Yolları

 

Selülit hem yaşın getirisi ile hem sağlıksız beslenme ile hem de hareketsiz kalma sonucu oluşan özellikle bacak ve kalçalarda yoğun şekilde kendini belli eden bir cilt problemidir. Selülit ile savaşırken hem masajın etkisi hem sıkılaştırıcı yağlar hem de deneyeceğiniz diğer beslenme yöntemleri ile bu durumu geciktirebilir, var olan selülitlerinizden bir nebze olsun kurtulabilirsiniz. Yazımızda selülitle savaşmanız için ihtiyacınız olan tüm püf noktalarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi selülitin ana düşmanı düzensiz beslenmedir. Düzensiz beslenme sonucu cilt su toplar ve fazla yağ tüketiminin sonucu selülit meydana gelir. Bunun akabinde hareketsiz kalma, uzun süre hareket etmeme gibi problemler de eklenince bu bölgedeki kaslar fazla şekilde çalışamaz ve portakal kabuğunun görünümünü andıran bir görünüme ulaşır. Peki bu durumu önlemek için neler yapabiliriz? İlk olarak düzenli beslenme ile işe başlayalım. Günlük en az iki buçuk üç litre su içmek, sebze ağırlıklı beslenmek, hayatınızdan üç beyazı çıkartmak ve fazla yağlı gıdalardan uzak durmakla başlayabilirsiniz. Ayrıca kola ve kahve tüketiminin selülit oluşumunu ekstra olarak fazlalaştırdığı konusunda bilgiler de mevcut. Bu bilgilerden yola çıkarak biraz daha sağlıklı beslenme düzenine geçmeye ne edersiniz?

İkinci olarak hareket kabiliyetinizi artırın. Günlük olarak sürekli masa başı bir işte çalışıyorsanız hareketsiz kalıyorsunuz demektir. Evinize gittiğinizde en azından yarım saatinizi basit spor hareketlerine ayırarak selülitlerin oluşmasını minimuma indirebilirsiniz. Bu hareketlerin başında sumo squat yeralıyor. Sumo squatta bacaklarınızı iki yana açıp kalçanız aşağı doğru eğildiğinde ki serbest bırakmanız yukarı doğru kalktığınızda sıkmanız gerekiyor. Bu bacak ve kalça egzersizleri için birebir hareket. Diğer deneyeceğiz yöntemlerin başında ise masaj geliyor. Yazımızın başında söz ettiğimiz gibi mutlaka bu bölgenin kaslarının çalıştırılması gerekiyor. Ancak bu şekilde selülit görünümünden kurtulunabilir. Bu bölgedeki kasların hareket etmesini sağlamanın bir diğer yolu ise masaj yöntemidir. Portakal yağı gibi sıkılaştırıcı ve kan dolaşımını arttırıcı yağlar ile bacaklarınızın arka kısmına düzenli olarak masaj yaptığınızda selülitten eser kalmayacak. Kuru fırçalama yöntemi de bir diğer seçenek. Önemli olan bu kas grubunu uyarmak ve olabildiğince çalışmasını sağlamak. Ayrıca cildinizi bol bol nemlendirmeyi, çatlak oluşumuna da mahal vermemeyi ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz