Saç Şekillendiriciler Saçları Yıpratıyor Mu?

 

Uzun saçlar, orta boy saçlar veya kısa saçlar. Her saçın ihtiyacı olan şey ve herkesin arzuladığı şey saçların parıl parıl parlaması sağlıkla ışıldaması. Her gün birbirinden farklı modelleri yaparak saçlarımızı kombinimize uyduruyoruz. Saçlarımızı maşalıyor düzleştiriyor fön çekiyor ve diğer saç şekillendirici aletler ile harika modeller yaratıyoruz. 1 yıl 365 gün. 365 güne her gün farklı şekillendirici ürün kullanmak her gün farklı saç şekillendiricisine ısı işlemine saçlarımızı maruz bırakmak sağlıklı mı? Saçlarımızın dinlenmeye ihtiyacı oluyor mu? Saç şekillendiriciler saçları yıpratıyor mu? En önemlisi saç şekillendiricilerin saçları yıpratmaması için neler yapabiliriz? Tüm detaylar yazımızın devamında, keyifli okumalar.

Saç şekillendiricilerin saçları yıprattığı bir gerçek. Saç şekillendirici ürünler yüksek ısı ayarlarına ayarlandığında saçları yakabiliyor hatta kopartabiliyor bile. Özellikle ince telli saçlar başta olmak üzere kuru saçlar saç şekillendirici ürünlerin zararlı etkilerinden çok daha fazla muzdarip oluyor. Peki saç şekillendirici ürünlerin yıpratıcı etkisi nasıl azaltılır? Öncelikle saçlarınızı detoksa sokalım. Eğer uzun süredir saç şekillendirici ürün kullanıyorsanız yaklaşık 2 haftalık saç dinlendirme detoksuna başlayın. Saç dinlendirme detoksu sırasında saçlarınızı hem içten hemde dıştan besleyin. Bu 2 hafta boyunca özellikle B vitamini ağırlıklı sebzeler tüketin. Kuruyemişi bol bol yiyin, günde iki buçuk üç litreye varana dek su için. Tüm bunlar saçlarınızda çok olumlu bir etki yaratacak. Elbette bu 2 hafta boyunca saçlarınıza hiçbir ısı işlemi uygulamayın. Eğer sinüzit gibi problemleriniz var ise saçlarınızı kurutmak için kurutma makinesinin ılık tarafında kurutun..

Saçlarınızı bu 2 hafta boyunca dinlenirken besleyici saç maskelerinden faydalanın. Avokadoyu ezip saçlarınıza uygulayabilir bal ve süt ile saçlarınızı uyumuşatabilirsiniz. Hazır maskeleri deneyebilirsiniz. 2 haftanın sonunda saçlarınızın eski sağlığına kavuştuğunu gözlemleyeceksiniz. Hazır saçlarınız eski sağlığına kavuşmuşken bir de saç şekillendirici ürünlerin yıpratıcı etkisinden saçlarınızı koruyalım. Bunun için hazır satın alabileceğiniz ve fönden ısı işlemlerinden önce saçlarınıza sıkabileceğiniz özel sular bulunuyor. Bu suların içinde yüksek oranda bakım ürünü keratin kompleksi ve argan yağı gibi karışımlar bulunabiliyor. Bu spreyler saçlara uygulandığında saçlar ince bir film tabakası halinde korunmuş oluyor. Bu spreyleri ıslak şekilde bırakmamak gerekiyor. Saçlarınıza uyguladıktan sonra en az 5 dakika spreylerin kurmasını bekleyin. Çünkü saçlar ıslakken şekil verildiğinde ekstra zarar görüyor.

Saçlarınızın ürünü emdiğinden iyice emin olduktan sonra orta seviyedeki bir ayar ile fazla yüksek ısı kullanmadan saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Saçlarınızı şekillendirme esnasında küçük tutamlar almak saçlarınızın fazla kırılması engelliyor. Saç uçları saçın en kuru yerlerinden biridir. Uygulama sonrası saç uçlarına bolca bakım yağı uygulamakta saçlarınızı korumanın ve daha yumuşak hale getirmenin diğer bir yolu. Bu işlemleri tekrarlarken haftada birkaç gün saçlarınıza ısıl işlem uygulamamaya özen göstererek uzun süre daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. 6 ayda bir saçların uçlarından aldırmak saçlarınızı canlandırır saç formunu korumanıza yardımcı olur. Sizde bu önerilere kulak verin ve saç dökülmesi, saç kuruluğu saçların mat olması sorunundan kısa sürede kurtulun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz