Protein Emilimini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Protein günlük enerji ihtiyacımı karşılamak, hareketlerimizi daha güçlü kuvvetli şekilde yapabilmek ve en önemlisi spor sonrası kaslarımızı geliştirebilmek için çok önemlidir. İlk olarak protein bakımından zengin besinlerden bahsedelim, ardından protein emilimini nasıl arttırabilirsiniz bu konuya değinelim, keyifli okumalar..

Protein Bakımından Zengin Gıdalar

Protein bakımından en çok bilinen, zengin besinlerden ilki şüphesiz kırmızı et! Kırmızı et özellikle sporcular için vazgeçilmez bir seçenek. Ayrıca tavuk eti de en sık tercih edilen sporcu gıdalarından biridir. Yağsız tercih edenler için göğüs kısmı harika bir seçenek olacaktır. Fakat eğer et yemiyorsanız yumurtanın da protein bakından en zengin gıdalar arasında bulunduğunu ekleyelim. Gün içerisinde sağlıklı atıştırmalık olarak kuruyemişlerin mucizevi gücünden de faydalanabilirsiniz. Örneğin fındık, fıstık, badem, özellikle yer fıstığı protein bakımından zengin kuru yemişlerdendir. Size anında enerji veren kuru yemişler ara öğün olarak ta değerlendirilebilir. Gün içerisinde çalışırken enerjinizin anında düştüğünü ve enerjinizin kaybolarak uykunuzun geldiğini hissediyorsanız kafein almak yerine kuru yemişlere yönelebilirsiniz.

Protein Alımını Nasıl Daha Aktif Hale Getirebilirsiniz?

Yazımızda protein bakımından zengin besinlerden bahsettik. Peki protein alımını nasıl daha fazla aktif hale getirebilirsiniz. Cevap C vitamini. C vitamini protein emilimini hızlandırdığından dolayı çok fazla posa maddeye ihtiyaç kalmadan direkt olarak vücudunuzda eminim sağlayacaktır. Ara öğünlerde yediğiniz portakal, mandalina veya içtiğiniz limonata protein emilimini daha fazla hızlandıracaktır. C vitamini tükettiğimizde protein emilimi daha yüksek oranda olacağı için çok daha faydalı olacaktır.

 Kuru Baklagil, Kuruyemiş, Yeşillikler ve Hayvamsal Gıdalar

Siz de spora gönül verdiyseniz ve günlük ihtiyacınızı doğal besinler ile karşılamak istiyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz. Sofralarınızdan kurubaklagil eksik etmeyerek, yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketerek ve önemlisi ara öğünlerde C vitaminine yer vererek protein emilimini arttırabilir, daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.

Unutmayın, protein alımı için sürekli hayvansal gıdalar olan tavuk eti, dana eti, yumurta ve türevlerini tüketmek sağlıklı değildir. Önemli olan dengeli ve sağlıklı bir şekilde protein alacak beslenme listesi oluşturmak ve mümkün olduğunda bu listeye uymaktır. Tek taraflı beslenme sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz