Peruk Kullanımı ve Peruk Çeşitleri

 

Gerek eğlence amaçlı, gerekse saç modelini saç rengini değiştirmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği peruk söz konusu olduğunda binlerce çeşit önümüze sunuluyor. Özellikle günümüzde renkli cosplay peruklarından, gerçek saçtan yapılmış günlük kullanıma uygun peruklara varana kadar binlerce farklı model yer alıyor. Peki peruk nasıl kullanılır? Peruk çeşitleri nelerdir? Gelin birlikte öğrenelim, keyifli okumalar.

Gerçek saçtan yapılmış peruklar

Tül peruk olarak da geçen ve anlaşılması neredeyse imkansız olan gerçek saçtan yapılmış peruklar piyasanın en pahalı peruk grubunu oluşturmaktadır. Bu grupta hem kahverengi ve siyah saçlara özel hem de sarı saçlara özel hatta kızıl saçları özel peruklar bulunmaktadır. Bu perukların en büyük avantajı fön çekilebilmesi, maşa yapılabilmesi, kesim yapılabilmesi ve tıpkı gerçek saçta olduğu gibi saç renginin değiştirilebilmesidir. Plastik peruklara nazaran saç rengini oldukça iyi tutan ve saç rengini değiştirdiğinizde bir kuaförden yardım almanız gerekmeyen peruk çeşitleridir. Evde kendiniz saç boyası ile peruğunuzu boyayabilir, istediğiniz şekli verebilirsiniz. Bu tarz perukların fön, maşa gibi işlemlerden etkilenmemesi, erimemesi de günlük olarak kullanımını kolaylaştırıyor.

Plastik peruklar

Plastik peruklar kullanımı en zor peruklar arasında yer alır. Çünkü bir kez birbirine dolaştı mı taramak neredeyse imkansızlaşır ve elektriklenerek  kabarabilir. Bu tarz perukları kullanırken elektriklendirmemeye ve içinden çıkan file formdaki saça yerleştirme aparatının kaybolmamasına dikkat edin. Gerçek saçtan yapılmış peruklara nazaran plastik peruklar çok daha ucuzdur. Günümüzde cosplaylerde veya diğer etkinliklerde kostüm partilerinde bu tarz peruklar tercih edilmektedir. Fakat plastik perukların şekillendirilemeyeceğini ve boyanmayacağınıda ekleyelim. Fakat bu tarz perukları çeşitli saç şekilleri ile toka yardımı ile çeşitlendirebilir ve en önemlisi kesim yaparak kendinize uygun hale getirebilirsiniz.

 

Çıt çıt peruklar

Çıtçıt peruklar genellikle saçlarını ek olarak uzatmak isteyenlerin, kakül kestirmeye korkup kendine acilen kakül yapmak isteyenlerin favorisidir. Perçem kakül modelleri çıtçıt peruklar da en çok satılan modeller arasındadır. Saniyeler içerisinde kakül kestirmeden kakül kullanmak size yakışıp yakışmadığını anında öğrenmek için bu tarz perukları tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz