Öksürüğe İyi Gelen Öneriler

Bazı mevsimler var ki çevremizdeki herkes hastalanıyor, hastalıklar çabucak bize bulaşıyor, bizden de maalesef diğer aile fertlerine geçebiliyor. Böyle dönemlerde özellikle öksürükte kol geziyorsa maalesef uyku haram oluyor. Eğer aktif bir işte çalışıyorsanız birkaç gün içerisinde toparlanmanız gerekiyor ise ve en önemlisi öksürüğünüzü gidermek istiyorsanız çeşitli doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Yazımızda öksürüğe iyi gelen doğal gıdalardan ve öksürüğü atlatmanız adına uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin, öksürüğü minimuma indirmenin püf noktaları, keyifli okumalar.

Öksürüğe iyi gelen besinlerin başında elma geliyor. Elmayı çiğ olarak tüketmek yerine vereceğimiz tarifle tükettiğinizde boğazımızdaki yumuşamaya siz bile inanamayacaksınız. Boğazınızda yumuşama sağlayan bu tarif sayesinde öksürüğünüz minimuma inecek, hatta belki de tamamen geçecek. İşte o mükemmel tarif;

Elmayı haşlayarak işe başlayın. Elmayı haşlarken mutlaka suyun içerisine bir kabuk tarçın, 2-3 tane karanfil eklemeyi ihmal etmeyin. Ardından haşladığınız elmayı ılık olacak şekilde hatta dayanabiliyorsanız biraz da sıcak olacak şekilde tüketin. boğazımızdaki iltihabı alan bu yöntem boğazınızın yumuşamasına ve öksürüğün minimuma inmesine hatta geçmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntemi denedikten sonra ılık bir ıhlamur da içebilirsiniz. Ihlamur yaprakları sakinleştirici, dinginleştirici, sizi uykuya hazırlayıcı ve enfeksiyonları giderici bir etkiye sahiptir. Ihlamur yapraklarının yanında ıhlamur çiçeğinin de suyunuzun içerisinde olmasına özen gösterin. Ihlamuru demlerken ılık suyun içerisine atıp kaynatmak yerine sıcak suyun içerisinde direk atıp rengini vermesini ve demlenmesi beklemek daha mantıklı olacaktır. Aksi halde ıhlamurun acısı çıkacak ve kaynattıkça alacağınız verim azalacaktır. Pres yöntemi ile ıhlamuru süzdükten sonra içerisine bal karıştırarak tüketin. Bal boğazınızı yumuşatmaya yardımcı olacak en önemli sıvılardan biridir. Ayrıca bal sayesinde boğazımızdaki enfeksiyonlarda minimuma inecektir.

 

Nane de bir diğer çözüm. Bildiğiniz gibi mentol rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Eğer ateşiniz çıktıysa boğazınızda ciddi oranda kaşınma mevcut ise naneyi tüketerek içerisindeki mentolden faydalanıp ferahlama sağlayabilirsiniz. Öksürükleri iyi gelen bir başka yöntem ise ağız çalkalama suları. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğinizde bakterilerden kurtulmanız ve dolayısıyla hastalığı atlatmanız çok daha kolay olacaktır.

Ağız çalkalama sularını gargara yaparak biraz olsun boğazınıza getirerek içerisindeki mentol etkisi ile öksürüğü minimuma indirebilirsiniz. Öksürüğü gidermek için boğazınızı sıkı sıkı sarmanız veya çeşitli jeller ile ovmanız ise çok sakıncalı. Bildiğiniz gibi bakteriler sıcakta ürerler. Bu yüzden boğazınızı sarmamalı, daha fazla bakterinin üremesini engellemelisiniz. Son olarak hastalıklardan kurtulmak için bu süreçte bol bol C vitamini almaya, düzenli beslenip iyi uyku uyumaya da özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz