Makyaj Süngerleri Nasıl Dezenfekte Edilmelidir?

 

Makyaj süngerleri hayatınıza girdiğinden beri makyaj yapmak hem çok daha pratik hem de çok daha zevkli. Tek bir sünger ile anında ten makyajımızı kusursuz bir şekilde yapabiliyor, allık uygulaması yapabiliyor aynı süngerin sivri ucu ile göz altı kapatıcımızı yayabiliyor hatta aydınlatıcı bile uygulayabiliyoruz. Hal böyle olunca binlerce fırçaya ihtiyacınız kalmıyor. Tek bir makyaj süngeri ile neredeyse tüm makyajınızı yapabiliyoruz. Hatta makyaj süngeri ile far uygulayabilen gölge verebilen bile var. Yani biraz da yetenek işi anlayacağınız. Peki makyaj süngerini bu kadar aktif kullanıyorken dezenfeksiyonunu nasıl yapabiliriz? Makyaj süngerleri nasıl dezenfekte edilir? Makyaj süngerlerindeki görünmeyen tehlikeler nelerdir? Biraz da bunlardan bahsedelim istedik, keyifli okumalar.

Makyaj süngeri yüzünden yüzü sivilce tarlasına dönen, makyaj süngerini arkadaşıyla paylaştıktan sonra cildindede olur olmaz bakteriler türeyen kişileri mutlaka duymuşsunuzdur. Çünkü makyaj süngeri kişisel kullanılması gereken en önemli araçlardan biridir. Makyaj süngeri halihazırda sünger formda olduğundan dolayı bakteri kolayca üreyebilir. En yakın arkadaşınızla paylaştığınız makyaj süngeriniz arkadaşınızın aknesinin irisine denk geldiğinde anında sizin yüzünüze taşınabilir. Bu yüzden makyaj süngerlerini kendiniz kullanmaya hatta kendiniz kullanırken biri dezenfeksiyonunu iyi yapmaya özen gösterin. Peki makyaj süngerleri nasıl dezenfekte edilmeli? Makyaj simgelerinde fondöten BB veya CC krem lekesi çok kolay çıkmıyor maalesef..

Bunun için size birkaç önerimiz olacak. Hem süngerinizi dezenfekte etmek hem de bu lekeleri çıkartmak için bildiğiniz beyaz sabuna başvurun. Beyaz sabun makyaj süngerlerini güzelce köpürtür içerisindeki ten ürünlerinin süngerin dışına kadar çıkmasını sağlar. Makyaj süngerini beyaz sabun ile yıkamak en etkili ve en ideal yöntemlerden biridir. İyice köpürttüğünüz makyaj süngerinin içerisindeki birikmiş BB, CC krem kalıntılarını çıkartmak için güzelce sıkın. Sıkma esnasında tırnaklarınızın süngere gelmemesine dikkat edin. Çünkü bunlar hem çok yumuşak hem de hassas süngerlerdir. Tırnağınızın geldiği yer anında yırtılabilir ve süngeriniz iki parçaya ayrılabilir. Makyaj süngerini dezenfekte ederken bebek şampuanlarından da faydalanabilirsiniz.

Anti-alerjik olan bebek şampuanları hem kolay bir durulama sağlıyor hem de içerisinde fazla zararlı madde bulunmadığından dolayı yüz ile temasında bir sıkıntı yaratmıyor. Özellikle hassas ciltliyseniz şampuan ve benzeri ürünler ile yıkamak yerine bebek şampuanı ile makyaj süngerlerinizi yıkayabilirsiniz. Makyaj süngerinizi kuruması için iyice sıktıktan sonra bir peçete yardımı ile kurulayın. Bir havlunun üzerine bir peteğin üzerine koyarak tamamen kurumasını bekleyin. Tekrar kullanmadan evvel iyice kuruduğundan emin olun. Kapalı yerde kurutmaya çalışmayın. Aksi halde nemlenen makyaj süngeriniz koku yapabilir ve bakteriler ıslandığı için hızla üreyip küflenebilir. Makyaj süngerlerini en az 6 ayda bir değiştirmeyide sakın aklınızdan çıkartmayın. Sağlıklı bir cilt için makyaj fırçalarının makyaj süngerlerinin temizliğini asla esgeçmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz