Kuru ve Çatlak Topuklar İçin Peeling Tarifi

Yanlış ayakkabı seçimi, uzun süre ayakta kalmak, hava değişiklikleri ve ayakları nemlendirmemek topuk çatlaklarının en temel sebeplerinden biridir. Ayağınızı ölü derilerden arındırdıktan sonra düzenli olarak nemlendirerek ve düzenli pedikür yaparak zamanla daha bakımlı, daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Ayaklarınızdaki değişimi bir anda görmeniz mümkün değildir, düzenli bakım ve vereceğimiz peeling tarifi ile düzenli ölü derilerden arındırma işlemlerinden sonra yavaş yavaş çatlaklarınızdan ve topuk kuruluklarınızdan arındığınızı fark edeceksiniz. İşte ev yapımı, doğal ayak peelingi tarifi;

Ayak peelingi tarifi

Pedikürün olmazsa olmaz kısımlarından biri de ayaktaki ölü deriyi atmak için peeling işlemi. Bu peeling için ev yapımı bir tarif verelim. Birkaç damla zeytinyağının içerisine esmer şeker koyun. Özellikle esmer şekerin olması önemli. Çünkü ayaktaki deri tabakası daha kalın olduğundan dolayı ölü deriyi atmak için daha güçlü bir keseleyici taneciğe ihtiyacınız olacak. Bu taneciği esmer şeker ile sağlayabilirsiniz.  Pedikür işlemini gerçekleştirirken pirinç adımını atlamamanız daha yumuşak ve bakımlı ayaklara kavuşmanız açısından çok önemli. Dilerseniz bu bu peeling karışımın içerisine esansiyel yağlar da damlatabilirsiniz. Örneğin limon yağı veya lavantayı hem yatıştırıcı hem de ayak kokusunu giderici özellik taşımaktadır.

Eğer antibakteriyel bir yağ damlatmak istiyorsanız çay ağacı yağını da tercih edebilirsiniz. Bu karışım ile ayaklarınızın tabanları başta olmak üzere ayak parmaklarını ve yüzeyini iyice ovalayın. Bu keseleme işleminden sonra ayaklarınızı tekrar ılık suyun içerisine sokarak peelingden arınmasını sağlayın. Böylece ayaklarınız bebek gibi yumuşacık olacak ve ayak kokusu sorunu da ortadan kalkmış olacak.

Nemlendirme

Bir pedikürün en önemli adımlarından biri de nemlendirme işlemidir. Ayaklarınız için her zaman kullandığınızdan çok daha yoğun, balm kıvamında, zor emilen bir krem tercih edin. Bu kremin üstüne çorap giyerek en azından bir gece ayaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bu işlemi haftada bir gün tekrarlayarak çok daha bakımlı yumuşak ve pürüzsüz ayaklara kavuşabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem işten geldikten sonra ayaklarınızı rahatlatmak, yorgunluğu gidermek için de bire bir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz