Kozmetik Marketlerdeki Ürünlerin İçeriği Nasıl Okunmalıdır?

 

Kozmetik marketlerine gittiğimizde hepimiz kendimizi kaybediyoruz. Renkli kozmetik reyonundan bakım ürünlerine, şampuanlardan parfümlere varana kadar hangi ürünleri sepete ekleyeceğimize bir türlü karar veremeden ortalarda dolaşıp duruyoruz. Peki ama kozmetik marketlere gittiğimizde ideal ürünü nasıl bulabiliriz? Ürünlerin arkasında yazan içerikler ne anlama geliyor? Ürünlerin arkasında yazan içerikleri en etkili şekilde nasıl okuyabiliriz? Yazımızda ürün etiketi okumanın inceliklerinden ve içeriklerin anlamlarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Bakım ürünlerine yöneliyorsanız etiketlerde içeriğe çok önem vermelisiniz. Ürünlerin arkasını çevirdiğinizde ilk olarak içindekiler kısmını göreceksiniz. İçindekiler kısmını okurken dikkat etmeniz gereken ilk önemli madde en başta yazan ilk üç içeriktir. Çünkü genellikle ürünlerin içerisinde bulunan maddeler ilk üç içerikte en yoğun olacak şekilde sıralanmıştır. En baştan sona doğru ürünün içerisindeki en yoğun bulunan maddeden en az bulunan maddeye doğru sıralanma yapılmıştır. Bu yüzden ürünleri satın alırken ilk maddelerin zararlı kimyasallar olmamasına özen gösterin. Eğer satın aldığınız ürünün içerisinde paraben, parfüm sls gibi maddeler sizi rahatsız etmiyorsa en azından bu maddelerin son içeriklerde olmasına, ilk içeriklerde olmamasına dikkat edebilirsiniz.

Paraben, parfüm zararlı mı?

Paraben aslında bakım ürünlerini korumak için içeriğe eklenmiş bir oluşumdur. Fakat parfüm için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Cilt bakım ürünlerinde daha albenili olması adına çoğu zaman parfüm eklemesi yapılabiliyor. Parfüm cildinizi irite etmekle kalmaz uzun süre kullanımda cilt kuruluklarına, egzamaya bile neden olabilir. Hele hele göz çevresi kremlerinin içerisinde parfüm bulunması oldukça zararlıdır. Duş ürünlerinde zaten yeterince parfümlü ürünler kullanıyoruz. Bu yüzden cilt bakım ürünlerinde parfüm olmaması sizin çok daha işinize gelecek ve çok daha temiz içerikli ürünleri kullanmanıza yarayacak bir etiket okuma stili olacaktır.

 

Renkli kozmetiklerde etiket nasıl okunur?

Renkli kozmetiklerin içeriğine dikkat ettiğinizde ilk sıralarda parfüm, talc gibi maddeler bulunmamalıdır. Özellikle pudralarda talc maddesinin bulunmasına çok sık rastlıyoruz. Fakat talc maddesi gözenekleri tıkayan ve uzun süre kullanımda sivilce oluşumuna neden olabilecek bir oluşumdur. Renkli kozmetik ürünlerinin arkasında ayrıca kaç ay kullanım ömrü olduğu yazmaktadır. Genellikle 12 hafta ile 6 ay arasında sınırlı olan renkli kozmetiklerin ömrü rujlarda kimi zaman 2 yıla kadar çıksa da özellikle ten ürünlerinde oldukça kısadır. Bu yüzden ambalajı bakımından büyük ürünleri satın almak yerine küçük ambalajlı denemek için ve bitirmek için yeterli zamanınızın olacağı ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca bakım ürünleri başta olmak üzere renkli kozmetik ürünleri ve hatta parfümleri asla direkt olarak gün ışığına güneşe maruz bırakarak saklamamalı, mümkün olabildiğince gölge, serin ve kuru yerlerde saklamaya özen göstermelisiniz. Böylece ürünlerin kullanım ömrü dolmadan tüketmeniz için sağlıklı bir ortam yaratmış olursunuz. Sizde bilinçli bir tüketici olarak ürünlerin etiketlerini ve içerikleri okumayı öğrenerek daha verimli bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz