Son yılların popüler teknolojisi olan klima, özellikle çok sıcak ve soğuk havalarda kullanım açısından çoğu alanlarda bulunmaktadır. Kolay ısınma veya serinleme yöntemi olarak klima kullanımı oldukça artış göstermekle birlikte, beraberinde de birtakım hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Bilinçsiz ve sürekli kullanılan bu teknoloji sistemi, zamanla akciğerlerde bakteri oluşmasına sebebiyet vererek, sağlığımızı tehlike altına atmakla baş başa kalmaktadır. Bu tehlikenin başında da lejyoner hastalığı gelmektedir. Sürekli ve yetersiz bilgiyle kullanılan klima, ne yazık ki sağlık düşmanı olarak bulunduğu ortamda ciddi zararlar oluşturmaktadır.

Klima kullanımı ile beraber gelen lejyoner hastalığı, akciğerde oluşan, Legionella Pneumophila bakterisinin sebep olduğu iltihaplanma olarak tıp dilinde açıklanmaktadır. Bu bakteri, klimanın yoğun olarak çalıştığı ortamlarda daha da artış göstermektedir. Solunum yolu ile akciğerlere bulaşan ve en düşük ihtimalle iltihaplanmaya neden olan bu bakteri, klima teknolojisine çok sık yer verilmesi durumunda yaygınlaşan bir hastalık halini almaktadır. Özellikle toplu mekanlarda sürekli çalışır vaziyette olan bu ürünlere maruz kalan kişiler, bulaşan bakteriden dolayı oluşan iltihaplanmalar sonucunda zatürre tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu tip bakterilerin gösterdiği reaksiyonların daha ölümcül olduğu da hekimler tarafından açıklanmaktadır.

Lejyoner hastalığı ile baş başa kalmamak için; klima temizliğinin yapılması, tesisatlarının kontrol edilmesi ve soğutucuların bilirkişi tarafından düzenli olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde klima teknolojisinde görülen bilinçsiz kullanım artışının, hayati risklerle karşılaşma olasılığında da aynı etkiyi göstereceği beklenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz