Kepek Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

 

Özellikle koyu renkli kıyafetler giydiğimizde bizi zor durumda bırakan ve omuzlarımıza sürekli dökülerek beyaz izler bırakan kepek problemi canımızı sıkar. Eğer siz de uzun zamandır koyu renkli kıyafetler giymekten kaçınıyorsanız ve en önemlisi kepek sorunu ile baş etmekte zorlanıyorsanız o halde kepek oluşumunun nedenlerini inceleyelim. Belki de kepek oluşumunun nedenlerinden biri ya da birkaçı sizin kepek oluşumunuzın nedeni olabilir ve böylece kepek oluşumunu minimuma indirebilirsiniz. İşte kepek oluşumunun en önemli nedenleri, keyifli okumalar.

Kepek oluşumunun en önemli nedenlerinin başında elbette yanlış beslenme geliyor. Bildiğiniz gibi beslenme rutinimize bağlı olarak saçlarımız, tırnaklarımız, dişlerimiz kuvvetlenir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de aldığımız vitamin ve minerallerin yeterli olması durumunda çok daha sağlıklı diş, tırnak ve saç derisine sahip olmamızdan kaynaklanıyor. Eğer düzenli ve yeterli beslenmiyorsanız saç kaybı ile birlikte kepek oluşumu da meydana geliyor olabilir. Eğer vitamin ve mineral değerleriniz düşükse bazı süt ürünlerini ve diğer gıda maddelerini düzenli tüketmiyorsanız kepek oluşumu gerçekleşebilir. Ayrıca düzenli olarak tüketilen sigara, alkol gibi besinlerde kepek oluşumunu tetikleyen bir başka etmendir.

 

Stres

Stres aslında hem saç kaybına yol açan hem deri döküntülerine yol açan hem de saç derisinde problemler yaratan en önemli faktörler arasında yer alır. Hatta öyle ki stres kepek oluşumu ile birlikte saç derisinde minik yaralanmalar ve sivilcelere varana kadar ciddi etkilere de neden olabilmektedir. Stres yaptığınız dönemlerde bağışıklığınızı düşmesinden dolayı vücudunuz savunmaya geçer. Saç derinizde dökülmeler sivilcelenme ve pullanmalar meydana gelir. Hatta çoğu egzamatik problemin başında da stres faktörü yer alır. Sadece saç derinizde değil yüzünüzde, yanak bölgenizde, vücudunuzun çeşitli yerlerinde dönemsel dökülmeler yaşıyorsanız bunun en önemli nedenlerinden birinin stres olabileceğini sakın unutmayın.

Çok fazla saç ürünü kullanımı

Saç derimiz aslında nefes alan ve oldukça işlevsel bir organımızdır. Saç derisinin tıkanması sonucu saçlarda aşırı yağlanma problemi gözleneceği gibi kepek oluşumu da gözlenebilir. Üst üste kullanılan kuru şampuanlar, arındırıcı şampuan kullanılmaması, üst üste sıkılan saç köpükleri, jeller, jöle formdaki saç bakım ürünleri, saç bakım yağları, maskeler ve saç spreyleri saç derimizin zamanla tıkanmasına neden olur. Eğer arındırıcı şampuanlar kullanmazsanız bu tarz ürünler saç derinize yapışıp kalacak ve böylece saç dökülmesi ile birlikte kepeklenme problemi yaşamış olacaksınız. Bunun önüne geçmek için mutlaka haftada bir iki gün saç derinize iyice masaj yaparak arındırıcı özellikteki şampuan kullanmayı unutmayın. Görmüş olduğunuz gibi birkaç farklı faktörde kepek oluşumunun nedenlerini inceledik. Siz de bu nedenleri daha yakından tespit ederek kepek oluşumunu minimuma indirebilirsiniz. Eğer uzun süre geçmeyen kepek oluşumu problemi yaşıyorsanız mutlaka cildiye doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz