Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

 

Sabahları canımız tatlı istediğinde veya gün ortasında tatlı ihtiyacımızı karşılamak adına elimiz daima dolabımızda bulunan reçellere gider. Reçel o kadar güzel bir atıştırmalıktır ki hem kızarmış ekmeğin üstüne sürülerek kullanılabilir hem de tatlıların üzerini rengarenk süsleyecek kadar görsel bir şölen yaratabilir. Eğer siz de kayısı meyvesini sevdiğiniz kadar kayısı reçelini de seviyorsanız o halde evinizde yapmaya ne dersiniz? Yazımızda kayısı reçelinin tarifinden ve püf noktalarından bahsedeceğiz. İşte kayısı reçelinin tarifi, keyifli okumalar.

Kayısı reçeli yaparken ihtiyacınız olan malzemeler sadece ihtiyacınıza göre 1 veya 2 kilo kadar kayısı, 1 kilogram kadar şeker ve yarım limon gerekmektedir.

 

Kayısı reçeli nasıl yapılır?

Kayısıları iyice yıkadıktan temizledikten ve sularını süzdürdükten sonra mutlaka kurumalarını bekleyin. Kuruduktan sonra kabuklarını soyun. Kimileri kabuklarını soymayabiliyor. Eğer aldığınız kayısı tam bir bahçe kayısısı yani kabuğu ince kayısılardansa kabuğunu dilerseniz soymayabilirsiniz. Fakat biraz iri ve büyük bir kayısı aldıysanız o halde kabuğunu soymanız da fayda var. Kabuğunu soyduktan sonra ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkartın. Bir kaba kayısıları dökün, üzerine şekerin tamamını ilave ettikten sonra çok az bir su ilave ederek şeker ve kayısının suyunun kendini bırakmasını bekleyin. Yaklaşık 5-6 saat sonra yani ertesi sabah kayısılarınızı ocağa koyarak şeker ile iyice birbirlerine geçmesini sağlayın. Üzerine bir miktar su ekledikten sonra kayısılarınızın kıvamlandığını ve reçel kıvamına geldiğini farkedeceksiniz. Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 20 veya 30 dakika pişirme süresi ideal olacaktır. Kaynama süresinde ortaya çıkan üstte birikmiş olan köpükleri nazik bir şekilde kaşık yardımı ile kenara alın. Köpükleri almak hem reçelinizin kıvamının daha güzel ve berrak görünmesine yardımcı olacak hem de kayısı reçelinizin daha uzun süre taze kalarak bozulmasını engelleyecektir. Köpükleri iyice temizledikten sonra kapatmadan evvel yarım limonun suyunu ekleyin. Bu kayısı reçelinizin daha saydam, şeffaf ve kıvamlı olmasına yardımcı olurken uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Ardından ocağın altını kapatın ve temiz kavanozlarınıza kayısı reçelinizi dökün. Kavanozlar soğuduktan sonra ağzını sıkıca kapatın ve iyice soğuduğundan emin olduktan sonra buzdolabınıza veya kilerinize kaldırın. Sabah kahvaltılarda tatlıların üzerini süslemek için veya kızarmış ekmeğin üzerine kayısı reçelinizi sürerek yiyebilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz