İş Görüşmesi Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

 

Ertesi gün veya ertesi hafta çok önemli bir iş görüşmemiz var. Bu iş görüşmesine hazırlanırken hem oldukça heyecanlı hem de kendinizi birazcık gergin hissediyorsunuz. Gerginliğinizin azalması, heyecanınızın yerinin özgüvene dönüşmesi adına neler yapabilirsiniz? İşte birkaç günde veya birkaç haftada iş görüşmesi öncesi yapabilecekleriniz, keyifli okumalar.

Eğer iş görüşmesine gittiğiniz yere daha evvel bir cv verdiyseniz cv’nizi tekrar gözden geçirin. İş görüşmesi yapacak kişinin cv’nizde size yönetebileceği soruları tahmin edin. Cv’nize hakim olun. Net cevaplar vermeye özen gösterin. Daha önce yaşadığınız iş tecrübelerini mutlaka soracaklardır. Bu iş tecrübeleri üzerinde iyiden iyiye düşünün ve güzel cümleler kurmaya bakın. Cv’nizi değerlendirirken daha evvel tecrübeniz olup olmadığı insan ilişkilerinizin iyi olup olmadığı kendinizi nasıl ifade ettiğiniz gibi konularda bir o kadar önemli. Bu yüzden cv verdiğiniz dosyanızın size geri dönüş olacağını ve bu konuda size sorular yöneltebileceklerini sakın unutmayın.

Ayna karşısında hitap tarzınızı kontrol edebilir ses ayarlamalarınızı yapabilir, nasıl göründüğünüze bakabilirsiniz. Bu bazen komik gibi gelse de oldukça işe yarıyor. Ayna karşısında kendinizi görmeniz özgüveninizin artmasına yardımcı olur. Ayna karşısında egzersiz yaparken takım elbiselerinizi veya iş görüşmesinde giyeceğiniz o gömleği giymeyi deneyin. Bunun içerisinde nasıl gözüküyorsunuz, kendinizi ifade ederken ellerinizi nasıl kullanıyorsunuz? Hitap tarzınız nasıl? Bunları gözden geçirdikten sonra daha özgüvenli olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu özgüveniniz iş görüşmesine yansıyacak ve işi belki de kapmanıza yardımcı olacaktır. Siz de bu gibi minik ayrıntılara dikkat ederek iş görüşmenizin daha başarılı geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz