Her Sofrada Bulunması Gereken Mucizevi Yiyecekler

 

Günlük olarak tükettiğinizde hayatınızı değiştirecek hatta rutininize eklediğinizde kendinizi çok daha sağlıklı hissedebileceğiniz yiyecekleri yazımızda sizler için derledik. İşte her sofrada mutlaka bulunması gereken, her gün tüketilmesi gereken o mucize yiyecekler, keyifli okumalar.

Yoğurt

Yoğurt hemen hemen her sofrada yer alması gereken en temel besinlerin başında yer alıyor. İçerdiği kalsiyum bir yana yoğurt aynı zamanda fermente bir ürün olduğundan dolayı doğal bakterileri ve mayaları da içeriyor. Hal böyle olunca bu faydalı bakteriler özellikle bağırsak ve mide faunasında oldukça işlevsel bir görev alıyor. Eğer düzenli olarak tuvalete çıkamıyorsanız, bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız ve en önemlisi lifli, posalı yiyecekleri çok sık tüketemiyorsanız katı gıdalarla beslenmek zorunda kalıyorsanız o halde yoğurt baş tacınız olmalı. Çünkü yoğurt bağırsak hareketlerini düzenler, bağırsakta yararlı bakterilerin tutunmasını sağlarken zararlı bakterilerin dışarı atılmasını sağlar, mide ve bağırsak faunasını etkili anlamda korur. Ayrıca yoğurt bağışıklık sisteminide güçlendirir. Hastalıklara yakalanma oranınız düşer ve çok daha uzun süre hasta olmadan, hastalıkları daha çabuk atlatarak yaşam kalitenizi artırır. Aynı zamanda yoğurt çocuklar, ergenlik yaşındaki bireyler ve özellikle anneler için en elzem gıdaların başında yer alır.

Kuruyemişler

Fındık, fıstık, badem ve kaju her gün tüketmeniz gereken besinlerin başında yer alıyor. İçerisine magnezyum, çinko gibi birbirinden faydalı mineraller bulunan kuruyemişleri düzenli olarak tükettiğinizde hem bağışıklık sisteminiz güçlenir, hem ara öğünlerde tokluk hissederek yemek yeme ihtiyacı hissetmezsiniz ve böylece de fazla yemenin önüne geçmiş olursunuz. Özellikle diyet yapanlar için ara öğünlerde kuruyemiş tüketmek oldukça faydalıdır.

 

Kuru üzüm

Kuru üzümün ne kadar kan yapıcı olduğunu, enerji verici olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. D vitamini eksikliğinden muzdaripseniz, kansızlık sorunu ile mücadele ediyorsanız elinizin gitmesi gereken en temel besinlerden biri de kuru üzüm olmalıdır. Kuru üzüm, dut kurusu veya kuşburnu kurusu. Hepsini bir kapta karıştırın ve eliniz gittikçe yemeye, tüketmeye çalışın. Özellikle yoğun stres altında çalışanlar, öğrenciler ve sürekli kendini abur cuburla deşarj etmeye çalışan kişiler için bu tarz ürünleri tüketmek mucizevi sonuçlar doğurur. Sizde bu besinleri sofranızdan eksik etmeyip günaşırı tüketerek hayatınıza ne kadar fark kattığını kendiniz gözlemleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz