Göz Sağlığınızı Korumanız İçin Önemli Uyarılar

Dünyayı gördüğümüz en önemli organlarımızdan biri olan gözlerinize yeteri kadar dikkat ediyor muyuz? Göz sağlığımızı korumak adına günlük hayatta belki de hiç aklımıza gelmeyecek şeyleri hiç dikkate almadan yapıyoruz. Peki ama göz sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızda göz sağlığınızı koruyabilmeniz için gözlerinizdeki hijyeni sağlayabilmeniz için günlük olarak yapmanız ve yapmamanız gereken ayrıntılardan bahsettik, keyifli okumalar.

Kirpik Dibi İltihabına Dikkat!

İlk önerimiz sürekli makyaj yapan hanımlar için geliyor. Göz sağlığını derinden etkileyen en önemli faktörlerden biri kirpik diplerinin tıkanmasıdır. Bildiğiniz gibi günlük olarak maskara, rimel ve eyeliner kullanımı özellikle göz çevresinde hassas tenlerde iritasyona dahi neden olabilir. Fakat daha büyük bir sorun ile karşı karşıyayız. Maskara kalıntıları yeterince iyi temizlenmediğinde maskara kirpik diplerinde kalıntı olarak birikinti yapıyor ve bu da kirpik diplerinin tıkanıp iltihaplanmasına neden oluyor..

Derinlemesine Temizlik Şart..

Her ne kadar Yüzeysel olarak maskara kalıntılarını temizliyormuş gibi görünseniz de aslında mikroskop ile bakıldığında maskara kalıntılarının kirpik diplerinde biriktiğini görürsünüz. Peki bunun için ne yapabiliriz? Eğer suya dayanıklı maskaralar kullanıyorsanız özellikle çift fazlı denilen suya dayanıklı makyajı derinlemesine temizleyen ürünler ile makyajınızı temizlemeniz. Özellikle suya dayanıklı makyajın çözülmesi için makyaj diskine bir miktar çift fazlı makyaj temizleme suyu koyduktan sonra göz kapaklarınızın üzerinde 1-2 dakika bekletmelisiniz. Bu süre zarfında maskaranız başta olmak üzere tüm göz makyajınız çözülecek ve dolayısıyla kirpik diplerinde herhangi bir birikintiye neden olmayacaktır. Peki kirpik diplerinde maskara kalıntıları birikirse ne olur?

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur?

Kirpik dipleri tıkandığında nefes alamayan kirpik dipleri iltihap üretmeye başlar. Bunun sonucunda yağ bezeleri meydana gelebilir göz kapaklarında iritasyon ve şişlikler meydana gelebilir. Bu da göz sağlığınızın bozulmasına neden olur. Diğer bir kural ise lens kullananlar için geliyor. Lens kullananların hijyenik olarak ellerinin temizliğine sürekli olarak dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle lensi çıkartıp takarken tırnaklarınızın temiz olmasına, ellerinizin hijyenik olmasını ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Aksi halde bakterileri hem lense hem de gözünüzün içerisine taşıyabilir ve olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz