Göz Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Göz kremi seçmek her zaman kolay olmayabiliyor. Kozmetik marketlere gittiğimizde raflarda bulunan farklı markalar ve farklı yaş gruplarına özel kremler arasında kendimize en uygun göz çevresi kremini seçmekte zorlanabiliyoruz. Yazımızda kendinize en uygun ideal göz çevresi kremini seçmek için püf noktalarından bahsedeceğiz. Hem içerik konusunda bilgilenecek hem de her yaşa uygun kremin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Peki kendinize en uygun kremi seçmek için dilerseniz hemen başlayalım, keyifli okumalar.

Yaş grubuna uygun göz çevresi kremi nasıl seçilir?

Kimi zaman bazı göz çevresi kremlerinin ambalajlarında 25 yaş ve üzeri 45 yaş ve üzeri veya genç ciltler olgun ciltler ibaresini görmüşsünüzdür. Peki göz çevresi kremlerinde bu ayrım neye göre yapılıyor. Bildiğiniz gibi yıllar geçtikçe cildimizden hyaluronik asit üretim oranı da düşer. Bu yüzden olgun ciltlerin hyaluronik asit takviyesine ihtiyacı vardır. Olgun ciltlere özel olarak üretilen göz çevresi kremlerinin içerisinde hyaluronik asit başta olmak üzere göz çevresini biraz daha gençleştirecek ve botoks etkisi yapacak gergin gösterecek malzemeler yer alır. Bu yüzden genç çiftlerin bu kadar ağır içeriklere ihtiyacı yoktur. Genç ciltler kendilerine en uygun göz çevresi kremini tercih ederken hafif formüllü olmasına, makyajdan önce kullanıma ve hemen emilmesine dikkat edebilirler. Peki göz çevresi kreminin içerisinde asla bulunmaması gereken içerikler hangileridir? En ince deriye sahip olan göz çevresi derimize krem uygularken bile yüzük parmağımız gibi hassas bir parmağı kullanıyoruz. Hal böyle olunca her içerik göz çevresi kremine uygun olmuyor. Çünkü en hassas bölge olan göz çevresinde bazı içeriklerin kullanılmaması gerekiyor. İşte o içeriklerden bazıları;

Parfüm

Kimi zaman hoş kokulu cilt bakım ürünleri bizim de hoşumuza gidiyor. Satın alarak kullanıyoruz. Fakat aslında cildimizde hiçbir şekilde parfümlü ürünler kullanmamalıyız. Hele ki göz çevresinde. Hassas ciltler başta olmak üzere hiçbir göz çevresi kreminin içerisinde asla parfüm yer almamalı. Parfümsüz göz çevresi kremleri ilk tercihiniz olmalı.

 

Alkol

Alkol halihazırda cilt temizleme ürünlerinin içerisinde dahi yer alan bir etkileşim maddesidir. Fakat özellikle göz çevresi kreminin içerisinde ilk sıralarda alkol ve parfüm bulunması tercih edilmez. Eğer bilmiyorsanız göz çevresi ve diğer cilt bakım ürünlerinin ambalajlarının arka kısımlarında yazan içerik bölümünde ilk sırada içerisinde en yoğun bulunan madde son sıralara doğru içerisinde en az bulunan maddeye doğru sıralama yapılmıştır. Buradan yola çıkarak ürünlerin içerisinde hangi oranla hangi maddenin bulunduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Göz çevresi kremlerinin içerisinde paraben, parfüm, SLS, alkol, fitalat veya triklosan gibi içeriklerin bulunması önerilmez. Bunun yerine doğal yağlarla harmanlanmış ve içerisinde parfüm bulunmayan parfümsüz ürünleri tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz