Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Geçmişten günümüze en özel lezzetlerden biri yoğurttur. Sofralardan eksik olmayan yoğurdun probiyotik açısından değerli olması immün yani bağışıklık sistemimizi güçlendirmesinin yanında kalsiyum değerinin yüksek olması özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Peki evde yoğurdu nasıl mayalayabilirsiniz? Siz de market yoğurtlarının tadından sıkıldıysanız ev ortamında lezzetli katkı maddesi bulunmayan ve besin değeri çok daha yüksek yoğurtlar mayalamak istiyorsanız o halde yazımızın devamına buyurun.

Evde yoğurt nasıl mayalanır?

Çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunan immün sisteminizi güçlendiren bağırsak ve mide faunasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan yoğurdu mayalamak için ihtiyacınız olan sadece 1 buçuk veya 2 litreye yakın yağlı, orta yağlı süt 2 yemek kaşığı da mayalık yoğurt. Eğer önceden mayaladığınız bir yoğurdunuz yok ise veya komşunuzdan arkadaşlarınızdan ev ortamında mayalanmış bir yoğurttan bulamadıysan market yoğurduda işinizi görecektir. Fakat çevrenizde daha evvel yoğurt mayalamış biri var ise onun yoğurdunu kullanarak tekrar yoğurt mayalamak yoğurdun en saf haline besin değeri daha yüksek yoğurda ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yoğurt nasıl mayalanır gelin birlikte göz atalım. İlk olarak sütü bir tencereye alın ve ılımaya bırakın..

Daha sonra ılıyan sütün içerisine isterseniz sıcaklığını ölçerek isterseniz parmağınızın ucunu değdirerek kontrol edip tam ılık olduğunda ufak bir kase içerisine yoğurdu 3 veya 4 kaşık ılık süt ile iyice ezin. Sütü saracağınız sargı bezlerini veya kalınca bir örtüyü ayarlayın. Dilerseniz yoğurdunuzu daha sıcak tutacak kalın örtülerden veya battaniyelerden de faydalanabilirsiniz. Sütü ateşten aldıktan sonra mayasını ağır hareketlerle ekleyip homojen bir şekilde dağılması için mutlaka sürekli karıştırın. Yoğurdunuzun ağzını sıkı bir şekilde kapatın ve sarıp dinlenmeye bırakın. Yaklaşık 6-7 saat bekledikten sonra buzdolabında dinlendirin.

Yoğurt mayalarken uygulayabileceğiniz püf noktaları

Yoğurt mayalarken en önemli noktalardan biri süttür. Çoğu yoğurt market sütü ile maalesef mayalanmıyor veya kıvamı iyi olmuyor. Eğer güvendiğiniz bir sütçünüz var ise yarım yağlı veya tam yağlı süt alarak mayalamayı deneyebilirsiniz. Diğer bir püf noktası ise yazımızın başında belirttiğimiz gibi daha evvel mayalamış olduğunuz yoğurdunuzdan bir parça alarak yeni bir yoğurt mayalamış olmanızdır. Bu yoğurdun en saf haline ulaşmanıza yardımcı olur. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz