En Sık Tercih Edilen Bitki Çayları ve Faydaları

 

Bitki çayları çoğu zaman hastalığımızı hafifleten bizi daha rahat bir uykuya hazırlayan ve en önemlisi iç organlarımızı rahatlatan özel bileşenlerden oluşmaktadır. Bitki çayları özellikle akşam yatmadan evvel tüketildiğinde sizi uykuya hazırlaması ile birlikte dinginleştirir ve çok daha çabuk uykuya dalmanıza yardımcı olur. Yazımızda en sık tercih edilen bitki çaylarından ve faydalarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

 

Ihlamur çayı

Ihlamur çayı en sık tercih edilen çayların başında yer almaktadır. Yapraklarıyla ve çiçeği ile birlikte tüketilen ıhlamur çayını demleme önerisi ise pres yöntemidir. Yani sıcak bir su dolu bardağın içerisine ıhlamurun yapraklarını ve çiçeklerini attıktan sonra bir süre demlenmesini ve suya rengini vermesini bekleyin. Ardından sıkarak suyunu çıkartın ve afiyetle için. Dilerseniz ıhlamur çayının içerisine bir miktar balda karıştırabilirsiniz. Peki ıhlamur çayının faydaları nelerdir? Ihlamur çayı migren ağrısı başta olmak üzere sinüzit ağrısı ve her türlü baş ağrısını geçirecek özelliğe sahiptir. Ayrıca ıhlamur çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği de bulunmaktadır. Eğer stresli olduğunuz bir dönemde biraz sakinleşmek, kendinize vakit ayırmak ve düşüncelerinizi toplamak istiyorsanız o halde kendinize bir bardak ıhlamur çayı demleyerek işe başlayabilirsiniz.

Yeşilçay

Bilinen içeceklerin arasında en sık tercih edilen çay çeşitlerinden biri de yeşilçaydır. Yoğun miktarda antioksidan içeren yeşilçay kansere karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda yeşilçay bağışıklık sisteminizi, immün sisteminizi güçlendirmeye de faydalıdır. Düzenli olarak tüketilen yeşilçay aynı zamanda yağları yakmanıza yardımcı olur, ve çok daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

 

Papatya çayı

Papatya çayı ağız içerisindeki bakterilerin yok edilmesinden tutun da sizi uykuya hazırlamasına varana kadar mucizevi özelliklere sahip bir çaydır. Papatya çayının rahatlatıcı ve dinginleştirici etkisi başka hiç bir çay da yoktur. Gece yatmadan evvel tüketildiğinde sizi mışıl mışıl uyutacak ve tatlı rüyalara daldırabilecek kadar kuvvetli bir çaydır. Ayrıca papatya çayı ağız içerisinde bulunan bakterileri yok ederken ağız sağlığınızı korur apse yapmış diş etlerini sakinleştirir, kırmızılıkları gidererek dilinizde yara var ise geçirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda papatya çayı bağırsak hareketlerini düzenler. Eğer sürekli olarak kabız oluyorsanız ve tuvalete çıkmak da zorlanıyorsanız rutininize bir bardak papatya çayı eklemeyi deneyin. Bağırsaklarınızın ne kadar iyi çalıştığını fark edeceksiniz. Yazımızda en sık tercih edilen üç farklı bitki çayından ve faydalarından bahsettik. Sizde isteklerinize ve lezzetine göre bu bitki çaylarını mutlaka günde 1 kere rutininize ekleyerek farkı kendi gözlerinizle görün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz