Emziren Anneler İçin Beslenme Önerileri

 

Bebeğinizi emzirirken hem daha kaliteli bir süt verimi için hem de sütünüzün bebeğinizi yetmesi için aynı zamanda lohusa annelerin sağlıklarının korunması için beslenme rutini en az hamilelikte olduğu kadar önemlidir. Bu süreçte sütünüzdeki verimin artması ve kendinizi daha iyi hissetmek için tüketmeniz gereken gıdaları yazımızda sizler için sıraladık, keyifli okumalar.

Lohusalığın ilk bir ayı

Bebeğinizi emzireceğiniz ilk bir ay ne yiyip içtiğiniz bebeğiniz ile de yakından ilgilidir. Çünkü anne adayı ne yiyip içer ise sütü o kadar kaliteli, verimli olacaktır. Bebekte gaz yapan şeyin anne sütünden kaynaklanması da olasıdır. Bu yüzden en azından birkaç aylık bu lohusalık döneminde kuru fasulye, karnabahar, brokoli, gazlı içecekler gibi sizde gaz yaratacak besinlerden uzak durmanızı öneriyoruz. Bu tarz besinler sütünüze gazın geçmesini ve dolayısıyla bebeğinizin daha fazla rahatsız olmasını sağlar. Beslenme sürece kadar hareket etmekte bir o kadar önemlidir..

Siz ne kadar fazla hareket eder ne kadar fazla bebeğinizi emzirir ve ne kadar fazla ara öğün yaşarsanız sütünüz de bir o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden anne adaylarının sık sık ve az şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız süt yapıcı gıdalara yönelebilirsiniz. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın su içmediğiniz müddetçe bebeğinizi emzirdiğiniz anlardan itibaren su kaybınız daha fazla olacaktır. Size en azından enerji verecek besinleri yatağınızın kenarında bulundurmayı ihmal etmeyin.  Bunlar elbette kuruyemiş çeşitleri. Kuru üzüm, badem, ceviz, fındık kaju ve kuruyemişleri mutlaka yatağınızın kenarına koyarak atıştırmalık veya ara öğün olarak tüketin. Bol bol meyve sebze yemeye özen gösterin. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler sütü arttırıcı özelliğe sahiptir. Keza süt ve peynir ürünlerini bol bol tüketmek sütünüzün kalitesini ve verimini arttıracaktır. Sizde bu beslenme önerilerine kulak vererek hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz