Çocuk Sahibi Olmayı Planlayanlar Buraya

 

Evlendikten sonra çiftlerin en heyecanlı dönemlerinden biri de çocuk sahibi olmayı planladıkları dönemdir. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız o halde bu yazıda hem sizlerin psikolojik anlamda birbirinden faydalı yazılar bulabileceğiniz hem de biyolojik anlamda gebe kalma şansını yükselten çeşitli önerilerden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Çocuk sahibi olma planlaması nasıl yapılır?

Çocuk sahibi olmadan önce mutlaka bir çok stres yaşıyorsunuzdur. Maddi imkanlar, psikolojik stres ve en önemlisi sorumluluk stresi. Bunları teker teker değerlendirelim. Maddi imkanlarınız bir çocuğun gelişimine ve en önemlisi geleceğini sağlamaya yetmiyor olabilir. Bu gibi durumlar sizi umutsuzluğa düşünmemeli. Unutmayın çocuk sahibi olduktan sonra farklı sorumluluklarınız olabileceği gibi birikim sayesinde çocuklarınızın geleceği garanti altına alınabilir. Çocuk sahibi olduktan sonra ise sorumluluk duygusu bazen ebeveynleri strese sokabiliyor. Bunun için size tavsiyemiz kişisel gelişim kitapları okumaya başlamanız. Kişisel gelişim kitapları okuyarak bir çocuğun psikolojisini bir ergenin psikolojisini analiz edebilir ve ilk kez ebeveyn olacaklar ebeveyn olma yolunda neler öğrenmesi gerekiyor bunları keşfedebilir.

İlk kez bir bebeğe bakacağınız için stresli ve bir o kadarda heyecanlısınız. Bebeklerin dilinden anlamak ateşlendiğinde ne yapılması gerektiğini bilmek altını değiştirirken gazını çıkartırken dikkat etmeniz gerekenleri bilmek biraz olsun stresinizi azaltacaktır. Bu yüzden eve bol bol kitap depolayın. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız o halde yumurta takibinin de ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor. Yumurta takibi düzenli olarak regl olan kadınlarda oldukça kolay bir hamile kalma yöntemidir.

Yumurta takibi sayesinde kadın ve erkeğin birlikte olduğu gün hamile kalma şansının en yüksek olduğu gün saptanır. Bu süre 27 veya 28 günde bir regl olan kadınlar için oldukça kolaydır. Çünkü düzenli regl olan kadınlar için yumurtlama süresi neredeyse %90 oranla belirlenebilir. Reglinizden 2 hafta sayın. 2 hafta sonra yumurtlama günü olacaktır. Elbette bu süre birkaç gün ileri birkaç gün geri tarihlere sarkabilir. Bu sürede cinsel ilişkide birlikte olmak çocuk sahibi olma şansınızı arttıracaktır. Çocuk sahibi olduktan sonra ise 1 ile 2 hafta arasında gebelik testi yaptırarak veya ev ortamında gebelik testini kendiniz yaparak bazı hormon değerlerinin yüksek çıkması sonucunda gebeliğiniz saptanabilir. Gebelik takibini yaparken 1. 3. hafta 2. 4. ay ve diğer aylar olmak üzere doktorunuz sizi kontrol için yönlendirecektir. Şimdiden heyecanınızı tebrik ediyor ve sağlıklı günler diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz