Ciltteki Sebum Üretimini Arttıran Etmenler Nelerdir?

 

Her insanın cildinde yeterli miktarda sebum bulunmaktadır. Sebumun fazlası yağlanmaya az üretimi ise kuruluğa sebep olmaktadır. Peki ama sebum nedir? Sebum aslında yazımızın başında da belirttiğimiz gibi herkesin cildinde bulunan ve halihazırda cildimizi koruyan, onaran ve yıpranmasını engelleyen bir bileşendir. Sebum vücuttaki yağ bezlerinin ürettiği yağlı bir dokudur. Herkesin cildinde bulunduğu için bazılarımızın cildi yağlı bazılarımızın ki kuru bazılarımızın ki ise karma olarak nitelendirilir. Bunun en önemli sebebi ise ciltte üretilen sebum miktarının farklı olmasıdır. Yağlı ciltlerde sebum üretimi fazlayken kuru ciltlerde ise sebum üretimi daha az olur. Bu yüzden sebumu desteklemek amacıyla kuru ciltler farklı, sebumu azaltmak amacıyla yağlı ciltler farklı ürünler kullanmak durumundadır. Peki ama sebum artışının nedeni nedir? Ciltteki yağlanmanın en büyük nedenleri nelerdir? Eğer halihazırda yağlı bir cildiniz yok ise fakat son zamanlarda cildinizdeki yağlanmayı bir türlü kontrol altına alamıyorsanız bunun belli başlı birkaç sebebi olabilir.

Düzensiz beslenme

Sebum miktarının artması veya azalmasındaki en önemli faktör düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Eğer gün içerisinde su tüketiminiz azaldı ise yağlı yiyeceklerle ilişkiniz arttıysa ve en önemlisi kutulu, ambalajlı, aşırı şeker içeren ürünleri son zamanlarda sıklıkla kullanıyorsanız hem cilt kalitenizin bozulması hem de sebum üretiminin artması elbette olağandır. Sebum üretiminin artmasının bir başka nedeni ise yanlış cilt bakım ürünleri kullanmaktır. Eğer içerisinde paraben, parfüm, sls, alkol, fitalat, triklosan türevleri bulunan cilt bakım ürünleri ile fazlaca haşır neşir olduysanız belki de cildiniz kendinizi korumak adına tepki veriyor ve sebum üretimini artırıyor olabilir. Son zamanlarda cilt bakım ürünlerinizi değiştirdiyseniz bir veya birkaç ürünün içeriğine göz atın. Bu maddelerden birkaç etkin madde varsa o ürünü birkaç hafta kullanmayarak sebum üretiminin dengelenip dengelenmediğini kontrol edebilirsiniz. Yani her cilt bakım ürünü cildinizde işe yarayacak ve sebum üretimini durduracak değil. Zaten sebum üretiminin durması ciltte aşırı kuruluğa neden olmaktadır. Önemli olan sebum üretiminin normal derecelerde olmasıdır.

Hormonal denge

Sebum üretiminin bir diğer nedeni hormonların değişmesidir. Eğer son zamanlarda hormonlarınızda bir değişiklik oldu ise veya vitamin değerleriniz de bir artış, azalma söz konusu ise gebelik gibi bir şüpheniz var ise hormonlarınız yükselip düşüyor olabilir. Bu yüzden sebum da daha fazla veya az salgılanıyor olabilir. Hormonlarda cildin yağlanmasını kurumasını, sebumun artıp azalmasını etkileyen en önemli maddelerden biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz