Ciltteki Ölü Deriyi Temizleme Yöntemleri

Bildiğiniz gibi makyaj kalıntıları, cildin zamanla kendini yenilemesi, mevsim geçişleri ve çevresel faktörlere bağlı olarak cildimiz üzerinde ölü deri tabakası meydana gelir. Ölü deri tabakasını almadığımız zaman cildimiz daha mat, donuk ve sağlıksız gözükeceği gibi aynı zamanda gözeneklerimizde tıkanacaktır. Tıkanan gözenekler siyah nokta oluşumu, akne oluşumu gibi birçok cilt sorununa neden olacaktır. Ayrıca ölü deriyi temizlemediğimizde cilt yüzeyinde bir katman olarak kalacak, cildin kendini yenilemesi yavaşlayacak ve diğer cilt bakım sorunları da meydana gelecektir. Peki ama ölü deriyi temizlemek için hangi yöntemleri kullanabiliriz?

Mikro Tanecikli Peelingler

Özellikle hassas ciltlere tavsiye edilen mikro tanecikli peelinglerin içerisindeki peeling tanecikleri çok küçüktür. Bu da hassas ciltleri çizmezü kızartmaz. Neredeyse hissedemeyeceğiniz partiküllere sahip mikro tanecikli peelingleri genelde su ile köpürterek kullanırız. Bu tarz peelingler hassas ve kuru ciltlerin favorisidir.

Tanecikli Peelingler

İçerisindeki peeling taneleri ele gelen biraz daha hissedilen ve neredeyse yüze adeta kese yapan peeling tanecikleridir Bu tarz tanecikli peelingleri hassas olmayan ciltler kullanmalıdır. Özellikle cilt yüzeyinde ciddi pütürlenme sorunu var ise bu tarz keseleme işlemi yapan peelingleri kullanmanızı öneriyoruz. Akneli ve aktf sivilceli ciltler ise bu tarz peelinglerden uzak durmalı.

İpek Kese

Cilt yüzeyindeki ölü derileri gidermenin bir diğer popüler yöntemi ise ipek keselerden faydalanmak. İpek keseler cilt yüzeyindeki ölü deriyi almasının yanında aynı zamanda cildi sağlıkla ışıldatıp parlatır. Zamanla cilt lekelerinin görünümünü düzelten siyah nokta oluşumunu azaltan ve cilt yüzeyindeki ölü derilerin giderilmesini sağlayan ipek keseyi yaparken cildinize nazik davranmak, fazla bastırmadan uygulamak çok önemli. Uzmanlar peeling uygulaması konusunda ikiye ayrılmış durumda. Kimi uzmanlar peelingin cilt yüzeyinde mikro minik çiziklere neden olduğunu ve bu yüzden uygulanmaması gerektiğini savunuyorlar. Kimi Uzmanlar ise bu çiziklerin tanecikli peelinglerin cilt yüzeyinde çiziklere neden olduğunu fakat bu çizikleri onarmak adına cildin çok daha fazla kolajen ürettiğini, bunun da sağlıklı bir şey olduğunu söylüyorlar. Tercih size kalmış. Fakat ne olursa olsun cilt tipinize uygun ürünler kullanmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz