Cilt ve Saç Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde cilt ve saç bakımı ile ilgili birbirinden farklı bilgilere internet yardımı ile ulaşabiliyoruz. Evet ama bilinen birbirinden farklı yanlışlar bulunuyor. Yazımızda cilt bakımında bilinen yanlışlardan bahsettik, keyifli okumalar..

Yağlı ciltlerin nemlendirici kullanmasına gerek yoktur

Bilinen en büyük yanlışlardan biri yağlı ciltlerin ekstra olarak cildini nemlendirmesine ihtiyacının olmadığının düşünülmesidir. Her cilt tipinin yağlı ciltlerde dahil olmak üzere nemlendirilmeye ve onarılmaya ihtiyacı vardır. Özellikle mevsim geçişlerinde yıpranan cilt veya ekstra olarak bakımdan sonra yıpranan cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlı cilt nemli cilt demek değildir. Bu yüzden yağlı ciltlerde kendi cilt tiplerine uygun bir nemlendirici ile günde 2 kere ciltlerini nemlendirilmelidir.

Ayrıca makyaja başlamadan önce cildinizi nemlendirerek bir bariyer gibi korunmanız gerekiyor. Bu fondöten ve diğer ten ürünleri ile cildiniz arasında bir bariyer görevi görerek fondötenin ve diğer ten ürünlerinin cildinize direkt nüfuz etmesini engelleyecektir. Yağlı ciltler jel formdaki nemlendiricileri tercih edebilirler.

Saçlarımı temiz tutmak için her gün yıkamalıyım

Günümüzde bilinen en büyük yanlışlardan biri de saçların her gün yıkanarak temiz tutulacağının düşünülmesidir. Bunun en büyük nedeni şüphesiz kirli hava şartları, yoğun iş temposu ile terlemiş olmamızdır. Vücut bakımımız için her gün duşa girmemiz faydalı olabilir, fakat saçlarımızı her gün yıkamamız maalesef hiçte faydalı değildir. Özellikle yağlı saçların en büyük problemi çok daha sık yağlanmasıdır. Bunun en büyük nedeni yağlı saçların gün aşırı saçlarını temizlemeye çalışmasıdır. Bu saçın sebum dengesini bozarak ekstra olarak yağlanmasına neden olur.

Saçlarınızın Fazla Yağlanma Nedeni Aşırı Yıkamak Olabilir;

Özellikle gün aşırı yıkanan saçlar ekstra olarak kuruyacağından dolayı saç kendi hafızası ile daha fazla yağ üretmeye, aslında kendini korumaya çalışmaktadır. Bunun en büyük nedeni de saçın kuru kalmasıdır. Yağlı saçlar saçlarındaki fazla sebumu arındırmak isterken günaşırı kullandıkları yoğun şampuanlar ile aslında saç derilerini kurutarak yağın daha fazla salgılanmasına neden olmaktadırlar. Bunun önüne geçmek için sabrederek iki veya üç günde bir saçları yıkamak ideal olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz