Cilt Bakım Ürünlerinde İstenmeyen İçerikler Hangileridir?

 

Çoğu zaman bir cilt bakım kozmetik marketine girdiğimizde onlarca farklı marka arasından raflardan hangi ürünü alacağımıza bir türlü karar veremiyoruz. Bazıları uygun fiyat segmentinde bazıları ise oldukça yüksek fiyat segmentinde yer alıyor. Herkes bütçesine uygun bir cilt bakım ürünü satın alıyor. Peki ama cilt bakım ürünlerinde istenmeyen içerikler nelerdir? Çok yüksek fiyatlı ürünlerin içeriğinde bulunan istenmeyen bu maddelere birlikte göz atalım. Belkide uygun fiyatlı diye şans vermediniz ürünler vegan daha doğal içeriklere sahibi bir ürün olabilir. İşte cilt bakım ürünlerinde istenmeyen o içerikler;

Parfüm

Cildinize sürdüğünüz bir ürünün parfümlü olması yani güzel kokması ilk başta sizi cezbedecektir. Sonuçta sabah akşam cildinize uygulayacağınız bir ürünün mis gibi kokması size kendinizi hem daha bakımlı hem daha enerjik hissettirecektir. Hal böyle olunca piyasada satılan birçok cilt bakım kreminin içerisinde parfüm yoğun miktarda bulunuyor. Peki ama koltuk altınıza sıktığınız veya parfüm olarak kullandığınız bir ürünü nasıl ki cildinize getirmiyorsanız cilt bakım ürünlerinde neden parfüm içeriğine yer veriyorsunuz? Eğer siz de cildinizin ekstra alerjik olmasından sürekli kızarmasından veya cilt bakım kremlerinizin çevrenizde alerjik reaksiyon göstermesinden şikayetçiyseniz belki de buna parfüm içeriği neden oluyor olabilir. Parfüm cilt bakım ürünlerinde her ne kadar hoş gözükse de istenmeyen içeriklerin başında yer alıyor. Sizde yüz yıkama jellerinde, losyonlar da, temizleyici yağlarda ve cilt bakım kremlerin de parfüm içeriğinin olmamasına özen gösterin. Hele ki göz çevresi gibi hassas bir noktaya masaj yaparak uygulayacağınız bu kremlerin içerisinde parfüm var ise kesinlikle uzak durmalısınız.

Silikon

Silikon türevleri genellikle cildi anında nemlendiren yumuşatan ve anlık etki yaratan mucizevi bir içeriktir. Silikon bazlı ürünler genellikle cilt bakım kremlerinin içinde bulunur. Bu ürünler ciltteki gözenekleri doldurur, cildin üst katmanını daha pürüzsüz gösterir ve cildinizin ipek gibi kaymak gibi kayarak yumuşacık olmasına neden olur. Fakat bu geçici bir etkidir. Uzun süre silikon içerikli ürünler kullanıldığında cildinizde tıkanmalar yaşanır. Gözenekleriniz tıkanır sivilce ve akne oluşumuna zemin hazırlanır. Anlık etki gösteren, cildinizi anında yumuşatan, gözenek görünümünü azaltan bu silikon içerikli ürünler düzenli olarak sabah akşam kullanıldığında cildinizin üst katmanını tamamen tıkar. Bu da hem ölü derilerin artmasına hem de gözeneklerin tıkanarak sivilce oluşumunun ekstra yayılmasına neden olur. Bu yüzden içerisinde silikon olan ürünler tercih edilmemelidir.

 

Sls

Sls aslında içerisinde hem silikon hem de diğer türlerin bir arada bulunduğu içeriklerinin tamamına deniliyor. İçerisinde sls bulunan ürünler aslında çoğu kremin içeriğinde ilk sıralarda yer alıyor. Kremin içerisinde bakteri üremesini engellemek adına konulan sls içerikleri yoğun miktarda kullanıldığında cilt bakım kremi adeta kimyasal bir silaha dönüşebiliyor. Bunun oranı oldukça önemli. Eğer kavanozlu bir krem kullanıyorsanız ve sürekli parmağınızı batırıp çıkartıp havayla temas ettiriyorsanız bu tarz kremlerin içerisinde yoğun miktarda sls bulunabiliyor. Bu yüzden tüp formunda pompalı ambalajdaki kremleri tercih ederek arkasını okuduğunuzda sls bulunmadığından emin olduğunuz kremleri tercih etmek çok daha hijyenik olacaktır. Görmüş olduğunuz gibi cilt bakım ürünlerinde en çok rastlanan fakat istenmeyen içerikleri sizler için sıraladık. Siz de hassas bir cilde sahipseniz temiz içerikli ürünler ile cilt bakımınızı gerçekleştirmek istiyorsanız bu tarz içeriklerden uzak durmanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz