Cildin Yaşlanmasını Geciktiren Alışkanlıklar

Çoğu zaman henüz yaşına basmamış birinin çok daha yaşlı göründüğünü veya yaşlı birinin çok daha genç bir cilde sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Cilt kalitesini arttırmak, yaşlanmayı geciktirmek doğru bakım ürünleri ile mümkün. Aynı zamanda hayat standartlarınızı yükselterek cildinizin çok daha geç yaşlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Peki bu yöntemler neler?

Gelin birlikte inceleyelim, keyifli okumalar..

Cildinizin ve hatta tüm vücudunuzun sağlığı için günde en az iki buçuk, 3 litre su içmeye gayret etmelisiniz. Su tüketimini artırmak amacıyla telefonunuza çeşitli aplikasyonlar indirerek su tüketimini kontrol altına alabilirsiniz. Günde 3 litre su içtiğinizde 1 ay sonra cildinizde ve hatta vücudunuzdaki ciddi olumlu değişimleri gözlemleyeceksiniz. Cildinizi dışarıdan beslerken içeriden ihmal etmemelisiniz. Su cildin en büyük nem kaynağıdır. Stresten, alkolden ve sigara tüketiminden uzak durmak cildiniz ve bütün vücudunuzun sağlığı için yapabileceğiniz en önemli püf noktalarından biridir. Özellikle yoğun stres altındaysanız cildinizin çok daha çabuk yaşlandığını, donuklaştığını, matlaştırma ve yorgun göründüğünü fark edeceksiniz..

Göz altı torbalarının artması, göz altı morluklarının artması, cildin donuklaşıp matlaşması, stresle yakından alakalıdır. Stresinizi kontrol altında tutarak cildinizin daha geç yaşlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Beslenme rutininize haftada 2-3 gün mutlaka sebze yemekleri ekleyin. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler cildin elastikiyetini arttırır, kolajen üretimini arttırır. Bu yüzden haftanın en az 2-3 günü yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye özen gösterin. Herkesin atladığı ama aslında cildin yaşlanıp karışmasının en büyük nedenlerinden biri yaz, kış güneş koruyucu nemlendiriciler kullanmamaktır. İnsanlar sadece yazın güneşin zararlı etkilerinden ciltlerinin etkileneceğini düşünüyorlar. Fakat bu büyük bir yanlıştır. Dört Mevsim güneşin zararlı etkilerini cildimiz hisseder.. Bu yüzden en az 25 koruma faktörlü, cildimizi ultraviyole ışınlarından koruyan, güneş koruyucu kremler kullanmamız gerekiyor. Göz çevresindeki kırışıklıklar vücudumuzda ilk belirgin olmaya başlayan yerlerdendir. Bunun en büyük nedeni güneşin zararlı ışınlarına direkt maruz kalmamız ve gözlerinizi kısarak okuma yapmamızdır..

Bunun önüne geçmek için okuma yaparken, bilgisayar ekranına bakarken, koruyucu gözlükler kullanmak, güneşe çıkarken ise güneş koruyucu güneş gözlüklerinden faydalanmaktır. Gözlükleri yaz kış demeden kullanmalı ve güneşe bakarken gözlerinizi kısmamalıyız. Bunun etkisinde göz çevremizdeki kırışıklıklar çok daha geç belirginleşmeye başlayacaktır. İşte hayatınıza ekleyeceğiniz bu rutinler ile alışkanlıklarınız yardımı ile cilt sağlığınızı koruyabilir ve cildinizin daha geç yaşlanmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz