Ceviz, kendi adıyla anılan cevizgiller familyasından gelmekte olup, çok miktarda omega3, omega4, omega6, çinko ve potasyum içermektedir. Vücudun savunma mekanizmasını ve bağışıklık sistemini güçlendiren ceviz, beyinden, kalp rahatsızlıklarından, akciğer hastalıklarına kadar birçok konuya iyi gelmektedir.

Bunların dışında pek bilinmeyen faydalarından biri de saç sağlığıdır. Saçlara ipeksi bir görünüm ve parlaklık verir, saç dökülmelerine iyi gelir ve saç derisini ferahlatır. Saçlar özellikle kadınlar için çok önemlidir. Çünkü saçı, bir kadının en güzel aksesuarıdır. Bu yüzdendir ki söz konusu saçlarımız olunca masraftan kaçınmayız. Lakin bakım ürünleri, kuaför masrafları derken saç bakımımız epey masraflı bir hale gelmektir. Ne kadar özen de göstersek de mevsim değişiklikleri, aşırı sıcak ve soğuk hava ile temas, saçın maruz kaldığı işlemler, stres veya yazın deniz, havuz derken saçımız kurur ve yıpranır.

Saçlarımıza en çok zarar veren işlemlerden biri de boyadır. Her kadın öncelikle aynaya baktığında kendisine, sonra da çevresine güzel görünmek ister ve bu yüzden de değişen moda akımları ve trendleri yakından takip eder. Hızlı bir dünyada yaşadığımız gerçeği moda akımlarının sürekli olarak değişmesine neden olmaktadır. Bunlardan biri de saç renkleridir. Yaşadığımız dünyaya ayak uydurmak ve geri kalmamak için her akımı takip etmek durumunda kalıyoruz ve sürekli değişen renkler de saçımıza daha çok kimyasal işlem uygulamamamıza ve bu da saçlarımızın yıpranmasına, dökülmesine hatta yanmasına neden oluyor. Peki ya doğal yollarla saçlarımızı boyayabileceğimizi söylesek? İhtiyacımız olan tek şey ceviz kabukları. Gelin ceviz kabuğu kullanılarak saç boyası nasıl yapılır bir bakalım.

Malzemeler:

1 tutam ceviz yaprağı,

1 yemek kaşığı ceviz kabuğu tozu,

2 su bardağı su

Hazırlanışı:

Ceviz yaprağını suda kaynatın. 20 dakika kadar kaynadıktan sonra demlenmesi için bir köşeye bırakın. Diğer taraftan ceviz kabuklarını iyice kırıp, mutfak robotu yardımıyla püre haline getirin. Elde ettiğiniz tozu (1 yemek kaşığı kadar)  20 dakika beklettiğiniz suyun içine atıp karıştırın. Suyu saçınıza uygulayın ve bir saat kadar bekleyip, durulayın. Artık güzel ve doğal boyalı saçlarınız var. Umarız ‘’Ceviz kabuğu kullanarak saç boyası nasıl yapılır’’ yazımızla yardımcı olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz