Burun Estetiği Sonrası Bakım Önerileri

Hayalinizdeki burna kavuştuktan sonra burnunuzun formunu, şeklini korumak adına zaten doktorunuzun da halihazırda tavsiye ettiği bakım önerilerinden yazımızda bahsedelim istedik. Elbette burun ameliyatı şekliniz, rinoplasti olmanız veya kapalı burun ameliyatı olmanız bu bakım önerilerinin bazılarını çeşitlendirerektir. Fakat kesin olan bir şey var ki, burun ameliyatı sonrası bu uygulamaları yapmak kısa zamanda şişliklerinizin azalmasına ve burnunuzun formunun korunmasına yardımcı olacaktır. İşte burun ameliyatı sonrası bakım önerileri, keyifli okumalar.

Birden fazla doktorun en çok önemsediği şey burun ameliyatından sonra mutlaka buz kompresi yaparak damarların tekrar sıkılaşmasını ve eski hale gelmesini sağlamaktır. Bildiğiniz gibi soğuk kompresler yani buz kompresleri damarları sıkılaştırarak şişliği önler. Hatta el bileğimiz ayak bileğimiz burkulduğunda doktorların bile direkt olarak buz kompresi yapması aslında şişliklerin minimuma inmesi içindir. Burun ameliyatından sonra burun çevresinde, göz altlarında hatta yanaklarda bile morarmalar meydana gelebilir. Bu durum kişiden kişiye bağlı olarak gelişip morarmalar azalsa veya artsa da herkes de ufak çaplı bir morarma söz konusu olabilir. Bunun en önemli etmenlerinden biri derinizin kalınlığıdır. Kalın deriye sahip kişiler biraz daha az bir şekilde morarıp şişerken ince deriye sahip kişiler çok daha çabuk moraracaktır.

Bunun en büyük nedenlerinden biri de ince deriye sahip kişilerin damarlarının yüzeye daha yakın bulunması ve dolayısı ile damar renginin yüzeyden daha fazla görülmesidir. Buz kompresi uygulamak şişliklerinizin minimuma inmesine ve burnunuzun hacminin daha orantılı görünmesine yardımcı olur. Burun estetiğinden sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bir süre boyunca burnunuzu tüm darbelerden korumak olacaktır. Bunun için mümkün olabildiğince evde istirahat etmeli ve en önemlisi burnunuza sert bir cismin gelmesini engellemelisiniz. Diğer dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise uzun bir süre kemik çerçeveli ağır gözlükler kullanmamanızdır.

Burun kemerinizdeki şekil bozukluğuna neden olabilecek bu gözlükler direkt burun ameliyatından sonra kullanıldığında şekillenmeyi etkileyebiliyor. Bazı doktorların en çok tavsiye ettiği şey de düzenli olarak burnunuza masaj yapmaktır. Burnunuza masaj yapmak hem kan dolaşımını hızlandırır hem de şişliklerin minimuma inmesini sağlar. Aynı zamanda burun ucunu hafif bir şekilde kaldırmak için düzenli olarak masaj yapmak burnunuzun daha iyi şekillenmesine yardımcı olur. Siz de bu adımları tekrar ederek burun estetiğinden sonra çok daha kısa bir sürede yol kat edebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir nokta iyi bir burnun iki üç yıl içerisinde kendi hacmini bulacağı ve oturacağıdır. 2-3 yıldan evvel burnunuzun hacmi tam olarak oturmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz