Ankastre Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Evinizin en önemli mevcut eşyalarından biri olan ankastreler sıra temizlemeye geldiğinde bazen işkenceye dönüşebiliyor. Özellikle ev hanımları ankastre eşyaları temizlerken bazen hırçın davranıp ürünlerin ömrünü azaltabiliyor. Peki ama ankastre eşyalar nasıl temizlenir? Metalinden cam yüzeyine ve diğer çeşitlerine varana kadar yazımızın devamında bulabileceksiniz, keyifli okumalar.

Ankastre eşyalar temizlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta materyal tespiti yapmaktır. Son zamanların en popüler ankastre modellerinden biri olan cam tavanlı ankastreler temizlenirken ekstra hassas davranılmalıdır. Cam yüzeyleri çizmemek adına oldukça asidik veya iki üç maddeyi bir arada karıştırarak elde edeceğiniz karışımlardan uzak durmalısınız. Aynı zamanda ekstra ovalayacak, çizecek veya camınızda tahribat yaratacak temizlik alışkanlıklarından da uzak durmalısınız.

Peki ama ankastre özellikle ocakların temizliği nasıl yapılmalıdır?

Ankastre ocakların temizliğinde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri herhangi bir leke oluşumuna mahal vermeden anında ocağımızı temizlememiz olacaktır. Herhangi bir yemek taştığında süt ve benzeri ürünler taştığında anında temizlemek kalıcı lekelerin oluşmasını engelleyecektir. Bir diğer yöntem ise camsil yöntemi ile ankastre ocaklarınızı ve fırınlarınızı temizlemektir. Fakat fırın içine kimyasal ürünler değdirmemenizi öneriyoruz. Çünkü fırın içinde pişen yemekler zararlı kimyasallar kullanarak temizlendiğinde maalesef sinme yapabiliyor.

Davlumbaz ve benzeri ürünlerin fiiltreleri temizlenirken ise biraz daha asidik maddelerden faydalanabilir. Bu tarz filtreler temizlenirken mümkün olduğunca geniş bir kaba sadece tek bir asidik ürünü koyarak yağların sabaha kadar çözülmesini beklemek iyi bir fikir olacaktır. Böylece pırıl pırıl ankastre setinize kavuşmuş olacaksınız. Metal ankastre setlerde ise camsil yerine metal parlatıcı veya metallerdeki lekeleri giderici ürünleri tercih edebilirsiniz. Fakat unutmamamız gereken bir nokta var. Bu tarz ürünleri hem solumak hem de çıplak el ile uygulamak oldukça zararlıdır. Bunun önüne geçmek için eldiven takarak bu tarz maddeleri uygulamalısınız. Aynı zamanda solumamaya özen göstermelisiniz. Siz de sık yaptığınız temizliklerinizde fazla bastırmadan, ovalamadan ve ankastre eşyalarınızın yüzeyini çizmeden doğru ürünler kullanarak temizlik yaptığınızda daha uzun yıllar eşyalarınızı keyifle kullanabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz